Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
1879
BLOG

Czy stopy procentowe zagrożą gospodarce?

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Gospodarka Obserwuj notkę 70

 Dziś kluczowe dla gospodarki jest utrzymanie roztropnego wsparcia dla rozwoju gospodarczego. Dyskusja o stopach procentowych NBP nie może pomijać tego co dzieje się na światowych rynkach żywności, energii czy metali. Szalone wzrosty cen żywności i ropy mogą doprowadzić do nawrotu recesji (potrzebny tylko jakiś symboliczny wyzwalacz). Z drugiej strony decyzje podwyższające stopy procentowe mogą zdusić wzrost gospodarczy.

 Bardzo ważne jest, by polityka pieniężna była prowadzona roztropnie i była osadzona w realiach polskich, a polski bank centralny nie podnosił stóp procentowych w momencie, gdy nie podnoszą ich banki centralne USA, Japonii czy Europejski Bank Centralny (EBC). Nie możemy zarżnąć czy udusić polskiej gospodarki tylko dlatego, ze ropa czy pszenica jest akurat na rynkach światowych przedmiotem spekulacji. Podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do schłodzenia lub zamrożenia gospodarki. Inflacja, na którą mamy wpływ - czyli wynikająca z czynników krajowych - to przede wszystkim podwyżka VAT-u. Natomiast wzrost cen energii, żywności, paliw - to są czynniki globalne. Nawet podniesienie stóp procentowych przez RPP do 100% nie spowoduje spadku cen żywności czy ropy na globalnych rynkach.

 Bardzo wymowna jest sytuacja w Wielkiej Brytani. Pomimo inflacji zbliżonej do 4% stopy procentowe utrzymywane są na poziomie 0,5% . Pomimo przewidywań, że inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego (2%) do 2014 roku na razie nie przewiduje się podnoszenia stóp procentowych.

 W polskich realiach ciekawe analizy przeprowadził Wojciech Białek z CDM PKO SA. Z załączonych wykresów widać wyrażnie pojawiający się wkrótce popodwyżkach stóp spadek na giełdzie. Potrzebne jest również spojrzenie na realną gospodarkę. Wzrost ceny pieniądza oznacza pogorszenie warunków działania. Zwłaszacza w zestawieniu do innych regionów (Polska 3,75%, Euro strefa 1%, UK 0,5%, USA i Japonia 0,25%).

Być może temat jest trudny i dlatego media nie podejmują dyskusji ale tym ważniejsze jest mocne podkreślenie zagrożeń związanych ze zbyt wysokimi stopami procentowymi NBP.


 

Dla ilustracji komentarz W. Białka i wykresy:

Kiedy RPP zrobi bessę. Drugie podejście.

Źródło:wojciechbialek.blox.pl


 

Opis sytuacji brytyjskiej i ciekawy wykres inflacja i płace.

Żródło http://www.thisismoney.co.uk


 Sytuacja na światowych rynkach(raport MFW - listopad 2010).

 

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka