Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
693
BLOG

Zielona czy atomowa strona mocy?

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Gospodarka Obserwuj notkę 63

Blog - pawlak.pl | psl.pl | mg.gov.pl|
polecam: Konstytucja wg PSLDyskretny urok manipulacji.


  Dzięki za interesujące komentarze dotycząge spraw ocieplenia klimatu i polityki energetycznej. Bardzo zainteresowaly mnie informacje o reaktorach termojądrowych, reaktorach IV generacji oraz reaktorach torowych. To może być interesujacy wątek w dyskusji o energetyce jądrowej w Polsce.

 Jaka będzie wiodąca technologia - zielona czy nuklearna. Patrząc na prognozy Międzynarodowej Agencji Energii widać, że potencjał zielonej redukcji emisji jest dwa razy większy od potencjału redukcji dla technologii nuklearnych (Figure 5.8 - poniżej). Natomiast zdecydowanie największe możliwości są w efektywności energetycznej.

 Dla redaktora Igora Janke - gratulacje za ciekawy projekt aktywnej obywatelskiej dyskusji. Obserwowałem S24 od pewnego czasu patrząc z podziwem na rozwój społeczności i dyskusje. Ma Pan rację po pierwszym wpisie widzę, że nie będzie lekko ale jest ciekawiej a nade wszystko poważniej. 

 Odnosząc się do uwag można nieco inaczej spojrzeć na "religię ocieplenia". Nie przesądzając kto ma racje absolutne jedno nie budzi watpliwości oszczędzanie energii czili mówiąc slangiem efektywność energetyczna jest korzystna dla klimatu, dla naszych portfeli oraz dla bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli chodzi o gaz to jest w tej debacie dużo uprzedzeń. W polskiej polityce energetycznej na 2015 rok przewidujemy około 15,5 mld m3 gazu z tego 4 produkcja krajowa, 10 import z Rosji oraz 1,5 LNG z Kataru. Gaz jest stosunkowo wygodnym paliwem - pozwala na dużą automatyzację przy ogrzewaniu domu oraz jest bardzo wygodnym surowcem w przemyśle chemicznym. W kontrakcie długoterminowym z  jasno określoną formułą cenową oraz elastycznością - 15% w dostawach daje to pewność dostaw po akceptowalnej cenie.

 Na początku grudnia (2 bm.) w Krakowie na AGH oraz w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki Główny Ekonomista Miedzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol zaprezentował raport o światowej energii - World Energy Outlook 2009.
Poniżej przedstawiam kilka kluczowych wykresów obrazujących podstawowe informacje.

  Na początek struktura z podziałem na rodzaje paliw. Rośnie znaczenie tradycyjnych paliw (scenariusz odniesienia bez zmain polityki).

 

 

 

 

 Scenariusz "klimaczny" - 450 ppm - jak widać kluczowe znaczenie ma efektywność energetyczna.

 

 

 

 

 

 

 Samochody - tendencje i perspektywy. ICE - tradycyjne - zmniejszają udział. Zwraca uwagę znaczący wzrost hybryd i elektrycnych.


 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka